Rätt ska vara rätt och nu får Plusset i Stockholm en rejäl smäll i/på plytet. Det är den uthängde fd kyrkofullmäktigeordföranden i Johannes församling, Hans von Schreeb, som står upp för sin heder efter Uppdrag Gransknings, UG, granskning.
von Schreeb har inte tillskansat sig den stora lägenheten i doldom. När bostadsrättsföreningen fattade beslut om att inreda vinden till en vindsvåning, var han ledamot av kyrkofullmäktige och möjligheten att få köpa hanterades av Lagerllngs. Richard Lagerling hade von Schreeb köpt en bostadsrätt åt döttrarna av. Året var 2011 och von Schreeb och Lagerling kände inte varandra tidigare men mäklaren Lagerling nämnde, att han fått i uppdrag av bostadsrättsföreningen att sälja vindsutrymmet på Kammakargatan 12. Att von Schreeb skulle ha fått ekonomiska fördelar i samband med och/eller efter försäljningen av fastigheten är ”ett påstående som saknar grund helt och hållet”. Familjen flyttade in år 2014 och hade betalat 35 miljoner för lägenheten. ”Detta pris översteg väsentligt det då rådande marknadspriset för vindsvåningar. Jag hoppas att denna beskrivning har klargjort de eventuella tveksamheter som kan ha uppstått i anledning av vår bostad pga. vad som påstods i UG.” Hans von Schreeb vill inte i sitt brev till Stockholms-Plusset framstå som girig och i de fina salongerna talar vi om allt – men aldrig om pengar.
Vad får då Plusset nu fått veta? ”Detta är den information som har delgivits personal och förtroendevalda och som jag försökte framföra till dig vid vårt samtal efter det att UG hade sänts.”
Hans von Schreeb är ”echaufferad”, som vi från Östermalm skulle säga. Plusset får en” ”admonition”: ”Att du godtar UG:s uppgifter utan att kontrollera fakta med mig och därefter uttalar dig om mig i media på ett negativt och kränkande sätt är för mig inte en acceptabel form av ledarskap. Jag har aldrig varit med om något liknande i organisationer eller företag där jag har varit engagerad tidigare.” Vad betyder uttrycket ”försökte framföra”, ringer inga klockor nu? Och då är det inte kyrkklockor jag i första hand tänker på. Att Plusset framstår som en man med byxona neddragna, kan vi lätt konstatera.
Då är det tid för reflektioner, men inte om Hans von Schreeb. Han berättar för Plusset:” Jag har sedan UG:s sändning erhållit över 80 sms och email med könsord och hot mot min familj. Förra lördagen hade vi en mindre bomb med rödfärg kastad i entrén på Kammakargatan 12. Det ärendet är polisanmält. Av säkerhetsskäl har jag nu tills vidare flyttat min familj från Stockholm.” Vi kan nog bara förstå att försiktighetsåtgärden är motiverad. Arvodet som kyrkofullmäktiges ordförande har han skänkt ”direkt till församlingens diakoni.” Arvodet, jag har kollat, är 2.500:-/år. Det verkar inte som att Hans von Schreeb berikat sig. När jag sökte församlingens telefonnummer dök en psalmvers upp på skärmen: ”Hur väl det i ditt tempel går, hur helgedomen härlig står, det är stor lust att skåda.” Det tyckte jag, som är en man med enkel humor, var riktigt roligt.
Sen kommer det en riktig käftsmäll till. Hans von Schreeb levererar den:
”Jag vill också lägga till en annan sak. När du i UG fick bemöta det faktum att jag hade förklarat för UG att försäljningen av Johannes Kyrka följde de direktiv som du hade ålagt oss, försökte du uppenbarligen helt distansera dig från beslutet att sälja kyrkan. Det försöket till distansering stämmer ju, som du vet, väldigt dåligt med dels din egen välsignelse av köpeavtalet, dels dina uttalanden som framfördes via protokollet från biskopsvisitationen i september 2022 och där du (kursiverat här!) angav bland annat följande:
´Visitationen har med all tydlighet bekräftat det som jag och stiftsstyrelsen tillsammans med sakkunniga i ekonomi- och fastighetsfrågor på stiftskansliet upprepade gånger framfört till församlingens styrning – till kyrkorådets och kyrkofullmäktiges ordförande. Att församlingen varken behöver eller har råd med två kyrkor. Därför behöver ni snarast initiera en process som syftar till att förklara Sankt Johannes kyrka pastoralt övertalig. Det innebär att ni, när tornet är åtgärdat, kan överlåta eller sälja kyrkan. Det är så ni förtroendevalda tar ansvar för församlingens framtid och ekonomi, och därigenom skapar förutsättningar för att församlingen även om fem, tio och trettio år ska fortsätta vara en levande församling. Ta det ansvaret! Det är smärtsamt men nödvändigt.’
Även ditt i efterhand gjorda försök till distanstagande från beslutet att sälja kyrkan är ett mycket bristande ledarskapsagerande som är mig främmande och som gjorde mig mycket överraskad att ta del av.”
Vad gör Plusset nu? Bot? Ringer sin pappa och ber honom ta upp just de pastoralteologiska frågor som syftar till kyrklig förnyelse och ställer kritiska/konstruktiva frågor om varför så mycket ter sig som misslyckat i Stockholms stift? Hade det inte funnits pastotala alternativ? Tar han upp frågan om Svenska kyrkans ledarskapskultur för att fokusera på vad herde-vård – läs ”ämbetet” – egentligen är och skulle praktiseras? Hans von Schreebs ord kan vi minnas inte bara i Stockholms stift: ”ett mycket bristande ledarskapsagerande som är mig främmande.”
Jag tror att detta kan gälla som ett sammanfattande omdöme för många av Plussens insatser. Det behöver inte handla om dem som personer. De är selekterade för att passa in i sammanhanget, alltså inte ställa till med något. Det betyder ”inte i egentlig mening åstadkomma något” mer än status quo. Detta är ett status quo med minskad omfattning år efter år. Den stora inträdesvågen, 13 812 personer år 2024, kontrasteras inte mot utträdena, som var 38 015. Tvärtom skönjes en ungdomsväckelse! Det måste nog bli så i det gigantiska pastorala misslyckande Svenska kyrkan med sina fina Pluss visar sig vara.
Inte konstigt att Plussen måste få sabbatsterminer – som på ett iögonfallande sätt verkar vara en extra ledighet vars nytta för präster och diakoner samt församlingar ter sig högst tveksam. Dalman ska till Cambridge en mycket knapp månad, 3 veckor tycks det bli: -Det är underbart på ett college för det finns en vardagsliturgi. Man börjar med en morgonbön eller mogonmässa någonstans och sedan går man till det underbara ljuvliga biblioteket. Kanske äter man lunch, kanske gör man inte det, för att man har det så bra. Sedan går man på gudstjänst på kvällen och middag på college. Då sitter jag, som i Harry Potter, med lärare och forskare eftersom jag är visiting fellow från ett college i Oxford.” Reflektionerna göra sig själva och stiftet klarar sig nog självt också under den sabbatstermin som omfattar tre veckor. Vi andra mediterar över Torsdagsdepressionen. https://www.kyrkanstidning.se/nyhet/biskop-johan-dalman-aker-pa-fordjupning-de-kliver-under-tiden
Jag ska sluta med Hans von Schreebs hälsning till Plusset i Stockholm: ” Mvh”? Det låter något –men hur vänlig är hälsningen egentligen? Sliter med frågan. Domprosten Jonas Eek förser oss med en teologisk dagbok; Evangelium i skuggan av kriget (Verbum 2025) Trevlig läsning, kanske pastors högläsning för syföreningen? Predikningar, krönikor och texter kan man alltid läsa och fundera vidare över. Men är detta en teologisk dagbok? Kyrkofäderna undrar nog. Hälsa dock till syföreningen!
På måndag kommer en liten slända som jag vill ägna åt skogen och kanske en del annat som hinner dyka upp. Jag ska inte skriva om Plusset i Stockholm, som beslås med undanglidanden och ansvarsundflyende, när hans egna ord stoppas ner i truten på honom.
Ska jag nu ge er upplysningen att HR-människan Maria Holmberg har konsultarvode från ett tiotal församlingar i stiftet, inte bara Skarpnäck. Inte längre Lidingö dock, där såg de kloka henne som inkompetent. Skarpnäck fortsätter utnyttja hennes dyrbara (läs: värdefulla!) tjänster. Liksom Gustav Vasa, Saltsjöbaden, Brännkyrka, S:t Johannes, Hässelby och några till. Vad jag vet! Och allt jag inte vet därtill!